Jaké má složení citron a proč ho jíst?

Snímek obrazovky 2022-07-21 v 21.22.55

Citron je tvořen z 90% z vody a je plný vitamínů a vlákniny. Citrony jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Citrony dále obsahují flavonoidy (zejména diosmin a hesperidin), které mají společně s vitamínem C silné antioxidační účinky. Dále citron obsahuje draslík, který napomáhá snižovat krevní tlak. Citron má navíc nízký obsah kalorií a žádný tuk. 

 

Citron a jeho zdravotní účinky

1. Zdroj vitamínu C

Citron je velmi dobrým zdrojem vitamínu C (jeden citron obsahuje přibližně 25 mg vitamínu c), který pomáhá bojovat proti nachlazení a dalším nemocem. Vitamín C z citronu dále pomáhá například při kardiovaskulárním onemocnění. 

2. Pomáhá posilovat imunitní systém 

Studie poukazují na to, že konzumace citronu může posilovat náš imunitní systém a to díky vysokému obsahu antioxidantů. Antioxidanty pomáhají chránit buňky v těle proti volným radikálům, které mají za následek řadu chorob a dokonce i předčasné stárnutí. 

 

Studie poukazují na to, že pravidelná konzumace citronu (nebo dalších potravin s vysokým obsahem antioxidantů) zlepšuje funkci imunitního systému. Citrony tak díky obsahu fytochemikálii a vitamínu c pomáhají v boji proti virovým onemocněním a dalším infekcím.

3. Pomáhá při hubnutí

Citrony vám mohou pomoci při redukci váhy, jelikož obsahují důležité vitamíny a vlákninu. Vláknina z citronu vám dá pocit sytosti na delší časový úsek během dne. Je potřeba vědět, že citron sám o sobě určitě není magickým lékem na hubnutí, ale pouze napomáhá při vaší cestě. 

Na internetu kolují nepravdy o tom, jak díky citronové vodě můžete zhubnout desítky kilogramů. Citron však můžete zařadit do vašeho jídelníčku jako součást zdravého životního stylu. I když je dobré zaměnit citronovou vodu za slazené nápoje, tak je potřeba myslet hlavně na pohyb a omezení dalších cukrů. 

4. Napomáhá při infekci 

Citrony nám díky svým antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem mohou pomoci také proti infekcím (zejména v krku při nachlazení). Díky vysokému obsahu vitamínu C jsou citrony vhodné hlavně při bolesti v krku a nachlazení. 

5. Prevence proti ledvinovým kamenům 

Kyselina citronová obsažená v citronu působí preventivně proti ledvinovým kamenům. Kyselina citronová zvyšuje pH moči a tím pádem zhoršuje podmínky pro vznik dalších ledvinových kamenů. Citrony mají dokonce větší koncentraci kyseliny citronové, než pomeranče a grepy. 

 

6. Zlepšuje trávení

Citrony obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá zlepšovat zdraví střev a také zlepšuje trávení dalších cukrů, což může mít pozitivní dopad na redukci hladiny cukru v krvi. 

Pozor, pokud si chcete zlepšit trávení, musíte jíst citron i s dužinou, jelikož právě tam je nejvíce vlákniny (citron obsahuje pektin). Častou chybou je pouhé vymačkání citronu, bez konzumace dužiny (zbytečně tak přicházíme o zdravou vlákninu). 

7. Nedostatek železa 

Citrony pomáhají vstřebávat železo a díky tomu mohou pomáhat při chudokrevnosti. Díky obsahu kyseliny citronové a vitamínu C se v našem těle lépe vstřebává železo  

8. Zdravé srdce

Vysoký obsah vitamínu C pomáhá našemu srdci jako prevence proti mrtvici a dalším srdečním onemocněním. Vitamín C ale není jediným pomocníkem pro naše srdce. Citrony obsahují také vlákninu a flavonoidy (diosmin a hesperidin), které pomáhají snižovat LDL cholesterol. Citrony obsahují také draslík, který napomáhá snižovat krevní tlak. Pokud tedy chcete mít zdravé srdce, určitě si dopřejte citrony i s dužinou. 

Zajímavosti o citronu

  • citron s horkou vodou působí dobře na bolest krku
  • jeden citron obsahuje přibližně jen 15 kalorií
  • v dávné historii se citron používal jako hodnotný dar (díky jeho nedostatku).
  • jeden citron obsahuje přibližně 8 semínek
  • z citronů dělá jedna firma nejlepší Ginger shoty :) 

Je pro nás tedy dobré pít jeden Ginger shot denně s citronem? 

ANO! 

 

FreshOnly-06707

 

U nás ve FreshOnly můžete účinky citronu vyzkoušet například v Ginger Shotu Original. 

 

 

Produkty FreshOnly s citronem: 

Ginger Shot Original 75ml

Ginger Shot Original Extra 75ml

Ginger Shot Family Pack  750ml

Ginger Shot Family Pack Extra 750 ml

 

 

 Stay Fresh!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení